A projekt során egy plakátkiállítás során hangsúlyt szerettünk volna fektetni a vidéki LMBT történelem megismerésére, a szervezet által elért eredményekre, valamint az olyan kampányokra és megmozdulásokra, melyek segítségével az elmúlt évtizedekben erőssebbé tudtuk tenni a kiállásunkat a szexuális kisebbségi csoportokkal szemben, elérve hogy városunk elfogadóbb és toleránsabb legyen. A kiállítás célja továbbá a láthatóságunk növelése, valamint a potenciális támogatók elérése és megemlékezés a helyi LMBT történelemről. Azt tapasztaltuk ugyanis, hogy a vidéki szexuális kisebbségi csoportokkal kapcsolatos ismeretek hiányosak, a kisebbséggel kapcsolatos ismeretanyag a fővárosra koncentrálódik. A kiállítással ezt a hiányosságot is szeretnénk pótolni, hiszen a vidékről származó ismeretek legalább annyira fontosak, mint a Budapestiek.
Projektben résztvevő szervezetek: Partiscum Egyesület a Szegedi LMBT Közösségért
DRUKKER nyomdaműhely
Grand Café
Képviselők:
Annus Szabolcs (projektfelelős, Partiscum Egyesület)
Csibi Anett (DRUKKER nyomdaműhely)
Lengyel Zoltán (Grand Café)
A Grandban 2023. március 8-án, 17:00 órakor vette kezdetét a plakátkiállítás megnyitója. A nyomdából frissen 15:30-kor érkezett a helyszínre a 7 plakát, a felvezető szöveg és a táblák, melyek kihelyezését a megnyitó kezdete előtt nem sokkal sikerült befejeznünk a szervezet önkénteseinek segítségével.
A megnyitóra közel húsz ember érkezett, ebből négy szervezetünk tagja. A sajnónyilvános eseményen részt vett a Szegeder és a Telex riportere is, valamint egy gyakornok a SZTE Mozgóképkultúra szakról, aki riportot készített az eseményről az egyetem Youtube csatornájára.
A megnyitón beszédet mondott Annus Szabolcs, a kiállítás szervezője, ahol elmondta a kutatás előzményét, ötletét, megvalósításának okát és célját, bemutatta a támogatókat és a projektben részt vevő szervezeteket, valamint megköszönte a segítséget mindenkinek, aki valamilyen formában hozzájárult a projekt megvalósításához. A megnyitó egy órán át tartott, az érdeklődők szabadon „olvashatták” a plakátokat, megismerhették a helyi LMBT történelem elmúlt 24 évét, beszélgettek az olvasottakról. A vendégek láthatóan nyitottak és kíváncsiak voltak, feltették kérdéseiket, értelmezték a látottakat, egyes esetben tanáccsal látták el a szervezőket. Ugyan a kiállításon csupán 20 ember jelent meg, mi ezt nem tartjuk kevésnek, hiszen a kiállítás híre ennél sokkal több emberhez eljutott, akik szándékoznak megtekinteni a plakátokat a Grandban, emellett a „passzív” vendégek, akik a kávézóban járnak szintén láthatják, olvashatják azt.
További tervek:
A kiállításhoz a projekten belül kiadvány készül, melyben a képek mellett a hosszabb szövegek és a kiállítás értékelése is szerepel majd. Ennek oka, hogy a szervezők nem feltételezhetik, hogy minden, a Grandba látogató embernek van Facebook profilja, magabiztosan mozog a digitális eszközök világában, vagy van okostelefonja. A kiadvány lehetővé teszi, hogy a vendégek a kávézóban egy meleg kávé vagy ital mellett elolvassák a plakátok történeteit bármilyen okoseszköz nélkül is.
A plakátkiállítás visszhangja eljutott Budapestre, ahol a Budapest Pride szervezői szívesen látnák a plakátokat fenti galériájukban. Ezzel kapcsolatban még folyik az egyeztetés, de reményeink szerint idén talán oda is eljut.
Az idei Budapest Pride felvonulás Civil falujába szeretnénk elvinni a kiállítást, bemutatva egy igazán egyedi, vidéki szegletét az LMBT+ embereknek, ezzel pedig a projekt, valamint a benne részt vevő szervezetek nagyobb láthatóságot kapnak, hiszen a felvonuláson több ezren vesznek részt.