„Pofátlanul fiatalok”- bemutatkozik a The Crams együttes
A Bánkitó Fesztivál Szabad Tér színpadán az első fellépő a The Crams lesz, egy debreceni fiatalokból álló alternatív rockegyüttes. A banda öt 17-19 éves tagból áll: Levi az énekes, Andris a basszusgitáros, András és Nándi a gitárosok, Ádám a dobos. Mindannyian 4-5 éve zenélnek. A csapatból ketten már 14 évesen elkezdtek együtt dalokat írni: „Hát ez még olyan is volt”- mondja Ádám nevetve. Később még egy metálzenekaros próbálkozásuk is volt, de nem abban találták meg magukat igazán. Fokozatosan csatlakoztak hozzájuk a többiek és 2019-re összeállt a The Crams a mai formájában. Ekkor történt a névválasztás is. „Olyan nevet szerettünk volna, ami egyszerű és könnyen megjegyezhető, aztán mikor az már megvolt kiderült, hogy van egy legendás The Cramps nevű zenekar. „Ez kicsit kínos mert a Youtube mindig őket dobja fel, ha valaki a mi nevünkre keres rá, de reméljük nem sokáig marad ez így”.-vigyorognak.
A koncertjeiken majdnem 100%-ban saját dalokat szólaltatnak meg, maximum 1-2 átvett számot játszanak, például nagyon szeretnek Rage Against the Machine-nal befejezni egy koncertet. A dalok megírása mindig a zenéből indul ki. Ádám és Levi hozzák általában a zenei alapot, de a többiek is hozzájárulnak az alkotási folyamathoz, és Nándi a szövegíró. Inspirálják őket a 80-as évek zenéi, az alternatív rock, a klasszikus zene, de sokszor hatással vannak egymás ízlésére is. Vannak bőven kedvenceik, példaképeik a magyar alternatív rockzenei szcénából, többek között a Galaxisok, a Fran Palermo és a Csakneked Kislány.
Az első koncertjük a debreceni Víztoronyban volt egy rocksulis rendezvény keretében, de szerepeltek már Pesten is egy tehetségkutató versenyen az S8-on. „Az S8-on megkaptuk, hogy „Pofátlanul fiatalok vagyunk”, de valószínűleg tetszettünk nekik, mert továbbjuttattak-mesélik- de aztán jött a COVID és megállt ez a folyamat.” Nemrég azonban újabb sikert könyvelhettek el: négy dal profi stúdiós felvételére nyertek pályázati pénzt a Debreceni Önkormányzattól.
A próbálással szerencséjük van, Ádámék hangszigetelt pincéjét használhatják rendszeresen. Sok a fiatal zenekar még rajtuk kívül is Debrecenben, szóval pezseg a zenei élet, de a nehézség az, hogy koncerthelyszín viszont kevés van kezdő zenekarok számára. Az a tapasztalatuk, hogy a fiatalok között nagyon népszerű a magyar alternatív rockzene és a saját anyagaikra is sok jó visszajelzést kapnak. „Még a polgármester is kezet rázott velük egy koncertünk után, azt mondta tetszett neki”- említik büszkén.
A dalaik közül úgy érzik kiemelkedik a Lost in Translation. „Úgy született a dal, hogy Eric Clapton Layla című dalát próbáltam eljátszani gitáron, de elrontottam és ez lett az alap témája” – meséli Ádám. A szöveget pedig az azonos című film ihlette, Nándi annak a hangulatát próbálta visszaadni: „ Bár látszólag csak egy vígjáték, mély gondolatok vannak benne a nagyvárosban levő elidegenedésről, társas magányról. Ugyanakkor az is igaz, amit a cím jelent, hogyha nem beszéljük egymás nyelvét, könnyen elveszhet, torzulhat a tartalom a fordításban, saját tapasztalatom is van erről”
Summer Blur című számukra nagyon büszkék, ez több Spotify listára is felkerült, de nagyon jól sikerült az Are You Ready for a Revolution című daluk is. A Bánkitó Fesztiválra 8-9 saját számmal készülnek: egy kellemesen áramlós nyári setlistet hallhattok majd tőlük.