„Lányok zenéljetek!” – Bemutatkozik a Holnaplányok zenekar
A Holnaplányok nevű formáció 2019-ben alakult, benne Vicus gitározik és énekel, Lilla basszusgitározik és énekel, és Eszter dobol. Lilla és Vicus, az alapítók onnan ismerték meg egymást, hogy mindketten benne voltak a Nők Egymásért Mozgalomban, a NEM-ben, ami egy kis önszerveződő feminista csapat, és aztán innen jött az ötlet, hogy mi lenne, ha csinálnának egy feminista zenekart. Kimentek ketten a Városligetbe két gitárral, és ott tartották az első próbájukat. „Mindenféle dolgokon idegeskedtünk- meséli Vicus- és aztán abból lett az első közös számunk a „Bocs, hogy élek”.
Pár hónappal később rátaláltak Eszterre is, aki egyébként Berlinben lakik, és ott dobol több zenekarban. Első koncertjük kedvéért hazajött, és azóta is hazajár a banda fellépéseire.
„Az első számainkat úgy írtuk, hogy csak dobáltuk be a szavakat és abból állt össze a szöveg, aztán jött hozzá a dallam. De mostanában már Vicus írja a szövegeket, Lilla hozza a basszusgitáron a riffeket, és arra dobol rá Eszter.”- mesélik az alkotási folyamatukról- Azért is alakult így, mert sajnos kevés lehetőségünk van közösen próbálni”. Nagy hatással volt rájuk a Kontroll Csoport, a Bizottság valamint a poszt punk zenekarok.
„Sosem gondolkodtunk a stíluson, csak azt akartuk, hogy hangos legyen és mérges, és akkor ilyen egyszerű dolgok lesznek belőle – jegyzi meg Lilla – így akarjuk eljuttatni a közönséghez az üzenetüket.” A missziójuk kettős, egyrészt, hogy felhívják a figyelmet a patriarchátus létezésére és arra, hogy nem olyan jó ebben nőnek lenni. Ugyanakkor azt is szeretnék megmutatni, hogy lányok is zenélhetnek, ez nem egy fiús dolog. „Ahogyan éneklünk, hogy ez ilyen mérges és nem kedves és szépen éneklés, annak is van jelentősége- magyarázza Vicus- mert ez is tabusítva van a lányok számára, és általunk láthatnak erre egy példát, hogy lehet ezt is csinálni.”
Bár még nemrég alakultak, van már egy kis rajongótáboruk, akik a koncerteken szokták énekelni a dalszövegeiket. „Több embertől is hallottam – meséli Lilla- hogy nagyon rossz párkapcsolatban voltak, a mi zenénket hallgatták, és ez segített nekik, hogy szakítsanak, vagy tovább tudjanak lépni, és meg tudják élni a dühöt magukban. Így tulajdonképpen a zenénkkel hangot adunk nekik.” A COVID előtt havonta egy koncertjük volt, az első az Aurórában, de felléptek a Három Hollóban és a Gólyában is és Szegeden a Grand Café-ban. Szeretnének a jövőben más városokban is koncertezni, úgyhogy keresik a vidéki fellépőhelyeket. A Bánkitó Fesztivál mellett idén a Kolorádón is játszanak.
Igen, pasik is hallgatják őket. „Elment egy barátnőm randizni egy csávóval, aki elmesélte neki, hogy nagyon szeret minket, annak ellenére, hogy magára ismer a számokban”- mondja Lilla. „Van egy nagy rajongónk, egy buszsofőr, aki az éjszakai buszon be szokta rakni a zenénket. Ő azt mondja, azért is fontos ez neki, mert van egy unokahúga, akit nagyon félt. Számára segítség, hogy megfogalmazunk dolgokat.” A Tilos Rádióban is jártak egy interjún.” A műsorba csak férfiak telefonáltak be, mert idegesek lettek- vigyorognak- Az egyikük megkérdezte, hogy miért kéne szégyellenie magát, mint férfinak? Erre aztán betelefonált egy másik, és megválaszolta neki a kérdést: 10 000 év háborúért! Sokszor nehéz a férfiaknak elfogadni, hogy bele vannak ágyazódva egy szisztémába”- vonja le a konklúziót Vicus.
Mindhármuknak kedvence a számaik között a Hagyjál békén, ami arról szól, hogy megy valaki az utcán, és beszólnak neki. Erre reagál a szöveg azzal, hogy „hagyjál békén, ne nézz rám, ne szólj hozzám”. Monoton hangon éneklem ezeket a sorokat- mondja Lilla- eközben Vicus megőrül és azt sikoltozza hisztérikusan, hogy „ anyád is ember”, erre jön még rá egy ilyen mocskos basszus, olyan mintha tankkal jönnénk.” A másik olyan számuk, ami szintén nagyon közel áll a szívükhöz az Edgelord, ami idegesítő férfiakról szól, akik az intellektusukkal próbálják elnyomni a nőket, azaz a mansplainerekről. Azt hittem, hogy ez túl specifikus probléma, de meglepően sok ember rezonál rá, sokan kiabálják velünk a szöveget- meséli Vicus.
A nevük onnan jön, hogy Lilla olvasta Borgos Anna Holnaplányok című könyvét, és abban talált egy idézetet Hajdu Lilytől, amiben olyan nőket képzel el a jövőben, akik kiállnak saját magukért, felelősek, felnőtt és alkotó emberek. „Az a fokú felszabadultság, ahogyan éneklünk az utópisztikus is egy kicsit, a mindennapokban nem vagyunk ilyenek, csak szeretnénk. Éneklünk a holnaplányoknak, akik majd eljönnek, és jobbak lesznek nálunk.”